Skutki usuwania dpf

//Skutki usuwania dpf

Problemy związane z posiadaniem filtra cząstek stałych sprawiły, że powszechnym rozwiązaniem stało się usuwanie dpf. Fachowo wykonany zabieg jest bezpieczny dla samochodu. Zdarzają się jednak przypadki, gdy skutki zabiegu są dla auta niekorzystne. Dowiedz się, kiedy warto wykazać się ostrożnością i jakie ryzyko może wiązać się z usuwaniem filtra cząstek stałych.

Negatywne konsekwencje usuwania dpf

Warto przypomnieć, że usuwanie dpf jest nielegalne. Konsekwencje jego wykrycia podczas kontroli policyjnej lub w ASO mogą być więc przede wszystkim natury prawnej. Kolejnym bezpośrednim skutkiem usuwania dpf jest wydzielanie do atmosfery szkodliwych substancji czyli negatywny wpływ na środowisko. Natomiast ze względu na limity zadymienia nie jest to możliwe do wykrycia podczas kontroli. Często też podczas przeglądu badanie emisji spalin jest pomijane.

po usunięciu dpf

W przypadku, gdy podczas usuwania dpf będzie zastosowane pirackie oprogramowanie, może dojść do uszkodzenia komputera samochodu. Dotyczy to zwłaszcza aut z przebiegiem przekraczającym 10 tys. kilometrów. Najbezpieczniejsze jest oryginalne oprogramowanie lub wręcz tworzone na indywidualne potrzeby. Poprawnie wykonane usuwanie dpf nie wiąże się jednak z problemami technicznymi ani nie wpływa na trwałość silnika.

Podstawą bezpieczeństwa silnika auta w przypadku usuwania dpf jest fachowa obsługa. Mechanik musi nie tylko usunąć filtr cząstek stałych ale też umiejętnie wyłączyć funkcję obsługi filtra w komputerze sterującym silnikiem. Jeśli działanie te przebiega bez komplikacji, to można być spokojnym o przyszłą eksploatację samochodu. Ponadto, jeśli ślady po usuwaniu dpf zostaną starannie zaspawane i zatuszowane, nie ma powodu do obaw podczas ewentualnej kontroli.

Pozytywne skutki usuwania dpf

Usunięcie filtra cząstek stałych ma nie tylko negatywne konsekwencje. Profesjonalnie wykonany zabieg wpływa ostatecznie korzystnie na jednostkę napędową. W pierwszej kolejności usuwanie dpf oznacza koniec kłopotów z rozrzedzaniem oleju silnikowego przez wyciekające paliwo.

Kolejna korzyść to wzrost osiągów samochodu i spadek spalania, a także uzyskanie poprawnego smarowania silnika. Nie dotyczy to przypadku, gdy decydujemy się na usuwanie dpf, który jest sprawny. W takiej sytuacji po zabiegu wartości się nie zmienią.

Generalnie likwidacja filtra cząstek stałych z założenia ma przynieść nam korzyści. Celem usuwania dpf jest bowiem poprawa pracy samochodu i zminimalizowanie liczby oraz kosztów napraw silnika. Warunkiem jest jednak profesjonalizm i doświadczenie mechanika wykonującego zabieg.

2019-09-28T12:57:33+00:00