Wynajem samochodów za granicą

//Wynajem samochodów za granicą

Wynajęcie samochodu za granicą nie różni się niczym specjalnym od najmu auta w Polsce. Płacimy w innej walucie, operujemy kartą kredytową, okazujemy paszport. Jedyne co powinniśmy zrobić, aby podróżowanie było tańsze to rozpoczęcie badania rynku z kilkumiesięcznym czy kilkutygodniowym wyprzedzeniem i podjęcie decyzji, czy wynająć auto przez pośrednika czy bezpośrednio z wypożyczalni.

Wypożyczony samochód to wygodna opcja zwłaszcza, gdy podróżuje się z rodziną. To oszczędność czasu, komfort dostosowania tempa podróży do potrzeb. Tego nigdy nie zapewni miejscowy, publiczny transport ani zorganizowana wycieczka.

Złote zasady wypożyczenia auta za granicą

Szukając samochodu za granicą należy zacząć od przejrzenia wyszukiwarek internetowych prezentujących oferty handlowe różnych wypożyczalni, dużych, renomowanych, z tradycjami i nowych, z kilkuletnim stażem na rynku. Wówczas jest szansa na szybkie i wygodne porównanie cen i warunków.

wypożyczone auto

Należy brać pod uwagę więcej czynników aniżeli cena. Warto skontrolować, jakie ubezpieczenie jest w kosztach, czy wypożyczalnia przewiduje dodatkowe opłaty, czy pobierana jest kaucja, czy obowiązuje limit przejechanych kilometrów, czy występuje obowiązek uiszczenia wkładu własnego etc.

Wykupując ubezpieczenie zalecana jest opcja full insurance, aby podróżować w komfortowych warunkach. Korzystniejsza jest także opcja oferty najmu bez limitu kilometrów. Należy też zwrócić szczególną uwagę na obecność CDW czyli collision damage waiver oraz wysokość kosztów, którymi można zostać obciążonym w przypadku kolizji drogowej. CDW oznacza warunki rezygnacji firmy z domagania się pełnej wartości straty przy znaczących zdarzeniach. Ogranicza to kwotę, którą klient może zostać obciążony za spowodowanie szkody w granicach 500 – 1500 EUR.

Nawet na wakacjach czy wyjazdach służbowych zdarzają się kradzieże. Warto zatem dowiedzieć się przed wynajmem samochodu, czy w cenie wypożyczenia auta znajduje się ubezpieczenie przed kradzieżą – TP – Theft Protection oraz ewentualnie jaką kwotą możemy zostać obciążeni.

Istotne jest także tankowanie. Dlaczego? Zazwyczaj w wypożyczalniach czekają na swoich odbiorców zatankowane do pełna samochody. Zaleca się zwrot auta z identycznym stanem paliwa, w przeciwnym wypadku firmy naliczą dodatkową opłatę za niedostatek paliwa wraz z kosztami obsługi serwisowej.

W większości europejskich krajów kierowca wypożyczający samochód musi mieć ukończone 25 lat. Wszyscy młodsi wiekiem użytkownicy niechybnie dopłacą za odstępstwo od spełnienia tego warunku.

Podpisując umowę z wypożyczalnią należy dokładnie skontrolować stan auta, wykonać zdjęcia karoserii, opon i kół. Nigdy niewiadomo, jak zachowa się firma podczas zwrotu. Taka sama zasada dotyczy oddania samochodu. Jeżeli wyczujemy, że firma nieuczciwie chce zakończyć współpracę będziemy w posiadaniu fotografii z datą i godziną.

Korzystając z karty kredytowej ostrożności nigdy dość. Monitorowanie wszystkich transakcji ustrzeże przed nieprzewidzianymi sytuacjami, jak dwukrotne zablokowanie kaucji czy pobranie pieniędzy za rzekome uszodzenia auta.

Jeśli nie jest się mieszkańcem UE i wypożyczy samochód w kraju nienależącym do UE, takim jak Szwajcaria, zastosowanie mają specjalne zasady. Cena wynajmu auta zależy od klasy i rodzaju wynajmowanego pojazdu: im bardziej komfortowy, tym więcej trzeba za niego zapłacić. Wynajem samochodu podczas zagranicznych wyjazdów to rozwiązanie, które zyskuje coraz więcej zwolenników.

Więcej praktycznych porad o wynajmie aut znajdziesz na blogu

2020-03-23T10:07:17+00:00